Deputy District Secretaries
Arturo T. Supangan II
RC Malabon
DDS - Zone 1
Maria Leonor A. Isleta
RC Sampaguita Grace Park
DDS - Zone 2
Rosario C. Funaki
RC Valenzuela West
DDS - Zone 3
Ronie P. Masangkay
RC Marikina
DDS - Zone 4
Roderick G. Cabilin
RC Rizal Urban
DDS - Zone 5
Nick C. Guzman
RC Pasig
DDS - Zone 6
Aizza Francesca B. Moldoveanu
RC San Juan Central
DDS - Zone 7
Christina C. Barroga
RC Wack Wack
DDS - Zone 8
Senior Executive Assistants to the Governor
Ronaldo R. Gagasa
RC Malabon
SEAG, Zone 1
Virgilio S. David
RC Grace Park
SEAG, Zone 2
Johnson A. Sanhi,Jr.
RC Metro Valenzuela
SEAG, Zone 3
Gregorio Y. Pacifico
RC Metro Marikina
SEAG, Zone 4
Emelita G. Aguirre
RC Cainta
SEAG, Zone 5
Danilo Vicente L.Supetran
RC Pasig South
SEAG, Zone 6
Pablito B. Bermundo
RC San Juan North
SEAG, Zone 7
Luis Alfonso G. Dela Cruz
RC Mandaluyong
SEAG, Zone 8
Senior Assistant Governors
Rostico F. Morales
RC Navotas
SAG, Zone 1
Gladys T. Collado
RC Metro Novaliches Caloocan
SAG, Zone 2
Giovanni R. Flores
RC Valenzuela
SAG, Zone 3
Ma. Luisa Joanne VC Felix
RC Metro Marikina
SAG, Zone 4A
Arthleen M. Fetalvero
RC San Mateo
SAG, Zone 4B
Lauro A. Secreto
RC Antipolo East
SAG, Zone 5A
Monaliza B. Cabitac
RC Rizal Premier
SAG, Zone 5B
Raul G. Agustin
RC Pasig South
SAG, Zone 6
Carlo Alvin N. Javiniar
RC San Juan North
SAG, Zone 7
Helen K. Buencamino
RC Mandaluyong Central
SAG, Zone 8
Assistant Governors
Melissa M. Santiago
RC Malabon Highlands
AG, Zone 1
Richard T. Lucas
RC Navotas
AG, Zone 1
Alex C. Yango
RC Malabon
AG, Zone 1
Paola Maria Felise J. Acebedo
RC Sampaguita Grace Park
AG, Zone 2
Jonathan Gerard V. Anderson
RC Metro Novaliches Caloocan
AG, Zone 2
Mylene F. Salinas
RC Kaloocan North
AG, Zone 2
Harvey C. Ong
RC Valenzuela East
AG, Zone 3
Ofelia A. Batalon
RC Valenzuela South
AG, Zone 3
Jerome D. Josef
RC Marikina
AG, Zone 4A
Tracy T. Gannaban
RC Marikina East
AG, Zone 4A
Enrico R. Cinco
RC Metro Marikina
AG, Zone 4A
Regalado R. Regis
RC San Mateo
AG, Zone 4B
Brian Mathew C. Ligsay
RC Rodriguez
AG, Zone 4B
Emily M. Tiozon
RC Passport One Marikina
AG, Zone 4B
Francis S. Hallare
RC Antipolo City
AG, Zone 5A
Carlo Magno D. Reyes
RC Rizal Centro
AG, Zone 5A
Sixto M. Cruz III
RC Cainta
AG, Zone 5A
Danilo G. Guevarra
RC Rizal Mideast
AG, Zone 5A
Ellen S.N. Salac
RC Teresa
AG, Zone 5B
Genna G. Santos
RC Baras
AG, Zone 5B
Melbert T. Reyes
RC Lakeshore Rizal
AG, Zone 5B
Ardon Lloyd P.Dadulo
RC Tres Escalon Taytay
AG, Zone 5B
Sarah J. Canlas
RC Pasig Central
AG, Zone 6
Nonilon C.Espiritu III
RC Pasig East
AG, Zone 6
Nancy M. Quimson
RC Valle Verde
AG, Zone 6
Maria Teresa Jeanette M. Ortega
RC Pasig Premier
AG, Zone 6
Lemuel C. Delos Reyes
RC San Juan North
AG, Zone 7
Joahana P.Pimentel
RC San Juan Central
AG, Zone 7
Evelyn P.Butcon
RC San Juan East
AG, Zone 7
Cesar J. Pangan
RC San Juan Neopolitan
AG, Zone 7
Sherwin Bryan L. Lu
RC Mandaluyong East
AG, Zone 8
Vicente A. Diy
RC Mandaluyong Premier
AG, Zone 8
Gerald S. Gallardo
RC Mandaluyong Central
AG, Zone 8
Rey G. Pineda
RC Wack Wack
AG, Zone 8
Lord Joel A. Rena
RC Mandaluyong West
AG, Zone 8
Other Key District Officers
PDG Edi Chua Co Kiong
RC Malabon
Chair, Protocol
PDG Luizo C. Ticman
RC Suburban East Rizal
Chair, District Code of Conduct
Pleshette Y. Wee
RC San Juan Supreme
District Governor Representative-Philippine Rotary Magazine
Felix O. Acebedo III
RC Greenhills
Chair, Sergeant-at-Arms
Lorna P. Kapunan
RC Sampaguita Grace Park
Chair, Legal
Irene Besido-Garcia
RC Mandaluyong-Pasig-San Juan
Vice Chair, Legal
Argel Joseph T. Cabatbat
RC Marikina West
Vice Chair, Legal
Elpidio R. Pagador
RC Rizal Mideast
Chair, District Mass Induction
Cipriano Balbuena
RC Wack-Wack
Chair, District Mass Induction
Maria Rita Carla R. Dejeres
RC Mandaluyong West
Chair, District Mass Induction
Anthony T. Sy
RC Rivercity Marikina
Chair, District Sport Committee
Herman L. King
RC Mandaluyong Premier
Vice Chair, District Sport Committee
Carlos S. Manansala
RC Marikina Hilltop
Chair, Rotary Academy
Marie Jane I. Liban
RC Cainta
Vice Chair, Rotary Academy
Benjamin K. Liboro
RC Ortigas Center
Chair, Diversity Equity and Inclusion Zones 1-4
John C. Lam
RC Mandaluyong
Chair, Diversity Equity and Inclusion Zones 5-8
Paola Maria Felise J. Acebedo
RC Sampaguita Grace Park
Chair, Empowering Girls Zones 1-4
Mylene A. Valentino
RC Marikina North
Chair, Empowering Girls Zones 5-8
Paolo H. Rivera
RC Mandaluyong West
Chair, Rotary Community Corps
Serafin Y. Bernardino
RC Marikina West
Chair, Disaster Relief
Rey John A. Fantone
RC Marikina West
Digital Transformation Officer, Project DEAR
Rey John A. Fantone
RC Marikina West
District Website Administrator
DG Arturo C. Tanyag
District 3800
Event Hosting - Pre-PETS 1/Pre-PETS 2
Gilbert B. Magbutay
RC Pasig South
Event Hosting - Chair, District Strategic Planning/ DTTS
Joseph Aaron Miravelles
RC Pasig South
Event Hosting - Vice Chair, District Strategic Planning/ DTTS
Mary Jane I. Liban
RC Cainta
Event Hosting - Chair, PETS 2022
Ophelia R. Bello
RC Cainta
Event Hosting - Vice Chair, PETS 2022
Rey G. Pineda
RC Wack Wack
Event Hosting - Chair, DISTAS 2022
Albert de Rivera
RC Pasig South
Event Hosting - Chair, District Induction and Handover
Luis Alfonso G. Dela Cruz
RC Mandaluyong
Event Hosting - Chair, Grants Management Seminar
Flor T. Sabino
RC Valenzuela West
Event Hosting - Chair, Public Image Seminar
PDG Anthony N. Paruñgao
RC Marikina North
Event Hosting - Chair, Membership Seminar
Raymond B. Samson
RC Pasig South
Event Hosting - Chair, DISCON 2023
Administration Group
Rolando E. Maningas
RC Metro Novaliches Caloocan
Chair, Club Administration
Joel M. Guevarra
RC Metro Pasig
Chair, Information Technology
Prisco S. Rivera, Jr.
RC San Mateo Highlands
Chair, Governor's Monthly Letter
Daniel N. Velarde
RC Malabon
Vice Chair, Governor's Monthly Letter
Arcadio L. Santos
RC Mandaluyong East
Chair, Documentation
Jonas H. Rivera
RC Mandaluyong West
Vice Chair, Documentation
Jonas H. Rivera
RC Mandaluyong West
Chair, Virtual Meetings
Joel Lord A. Reña
RC Mandaluyong West
Chair, Bulletin
Jacil Maris A. Luma-as
REC of Navotas
Co-Chair, Bulletin
Ayafatima G. Vargas
RC Dagat Dagatan
Member, Bulletin
Analily S. Corpuz
RC Malabon Highlands
Member, Bulletin
District Finance Committee
Daniel H. Valeriano
RC Pasig South
District Treasurer
Isagani G. Dominguez
RC Mandaluyong Biyaya
District Auditor
Joseph Aaron Miravelles
RC Pasig South
District Auditor
Josephine V. Bernabe
RC Marikina Heights
Ways and Means
George S. Orda
RC Caloocan
Ways and Means
Luz N. Cotoco
RC Ortigas Center
District Finance Chair
District Rotary Foundation Committee
Nelson M. Aspe
RC Wack Wack
District Rotary Foundation Chair
Gina T. Sanchez
RC San Juan
Chair Annual Giving & Vice DFRC
Jess L. Tan
RC North Bay East
Zone 1 Coordinator
Brilliant M. Chua
RC North Bay East
Zone 1 Coordinator
Teodorico B. Zamora
RC Caloocan
Zone 2 Coordinator
Dolores Catherine D. Orda
RC Sampaguita Grace Park
Zone 2 Coordinator
Johnson A. Sanhi,Jr.
RC Metro Valenzuela
Zone 3 Coordinator
Ronald Chua
RC Valenzuela
Zone 3 Coordinator
Josephine V. Bernabe
RC Marikina Heights
Zone 4 Coordinator
Armida M. Alcantara
RC Marikina Valley
Zone 4 Coordinator
Enrique B. Santos
RC Metro East Taytay
Zone 5 Coordinator
Joe Arlin C. Divinagracia
RC Tres Escalon Taytay
Zone 5 Coordinator
Mary Anne O. Santiago
RC Mutya ng Pasig
Zone 6 Coordinator
Albert L. de Rivera
RC Pasig South
Zone 6 Coordinator
Mari Claire dela Rosa
RC Greenhills
Zone 7 Coordinator
Aizza Francesca B. Moldoveanu
RC San Juan Central
Zone 7 Coordinator
Maria Rita Carla R. Dejeres
RC Mandaluyong West
Zone 8 Coordinator
Joan Marie C. Tejada
RC Greater Mandaluyong
Zone 8 Coordinator
Rafael A. Garcia IV
RC Pasig
Chair, Polio Plus
Marilou O. Co
RC San Juan Del Monte
Chair, Endowment & Major Gifts
Pilar T. Lee
RC San Juan Del Monte
Chair, Grants Management
Albert de Rivera
RC Pasig South
Chair, Paul Harris Society
Marcos C. Hermoso
RC San Juan North
Chair, Peace Fellowship
Membership Committee
Anthony N. Paruñgao
RC Marikina North
District Membership Chair
Maria Rita Carla R. Dejeres
RC Mandaluyong West
Overall Vice Chair
Pamela Ann M. Baluyo
RC Rodriguez
Membership Growth
Joan Marie C. Tejada
RC Greater Mandaluyong
Membership Development
Eddie Jose H. Manzanares
RC Marikina North
New Club Development
Areas of Focus Committee
Marivic Leano
RC Mutya ng Pasig
Chair, Basic Education & Literacy
Josephine M. Tiñio
RC Metro Novaliches Caloocan
Chair, Economic & Community Development
Joel V. Relleve
RC Marikina
Chair, Disease Prevention & Treatment
Winifred P. Tan
RC Rivercity Marikina
Vice Chair, Disease Prevention & Treatment
Peter John Javier
RC Pasig
Chair, Water Sanitation
Lina C. Sarmiento
RC San Juan Del Monte
Chair, Peace & Conflict Resolution
Millie Rose M. Francisco
RC Malabon Central
Chair, Maternal & Child Health
Dolores Catherine D. Orda
RC Sampaguita Grace Park
Vice Chair, Maternal & Child Health
Lolita R. Cinco
RC Metro Marikina
Chair, Environment
Service Projects Committee
Manolito C. Sese
RC Pasig North
Service Projects Chair
Brilliant M. Chua
RC North Bay East
Service Projects Vice Chair
George L. Siy
RC Malabon East
Chair, PWD Concerns
Jed G. Concepcion
RC Malabon East
Vice Chair, PWD Concerns
Public Image Committee
Flor T. Sabino
RC Valenzuela West
District Public Image Chair
Laura S. Andal
RC Valenzuela
District Public Image Vice Chair
Rolando R. Wong
RC Malabon Highlands
Zone 1 Coordinator
Elsie Yang-Ang
RC Sampaguita Grace Park
Zone 2 Coordinator
Amiel Justine M. Lopez
RC Valenzuela West
Zone 3 Coordinator
Angelo Aguiling
RC Marikina Heights
Zone 4B Coordinator
Jose B. Cruz III
RC Marikina West
Zone 4A Coordinator
Glenda R. Rentoria
RC Cainta
Zone 5A Coordinator
Donato L. Malsi
RC Rizal Premier
Zone 5B Coordinator
Maria Teresa Jeanette M. Ortega
RC Pasig Premier
Zone 6 Coordinator
Jill C. Javiniar
RC San Juan Supreme
Zone 7 Coordinator
Mychaella Castillo
RC Greater Mandaluyong
Zone 8 Coordinator
Youth Service Committee
Ronald O.Solis
RC Marikina West
District Youth Service Chair
Jack Brian Q. Lua
RC Kalookan North
Chair, Rotaract
Celeste Nicolas
RAC Rizal Centro
District Rotaract Representative
Jennie G. Cruz
RC Cainta
Chair, RYLA
Sheila Maris Y. De Borja
RC San Juan East
Chair, Interact
Ophelia R. Bello
RC Cainta
Chair, Youth Friendship Exchange
District Awards Committee
Rey John A. Fantone
RC Marikina West
District Awards Chair
Ruby Reyes
RC Suburban East Rizal
District Awards Vice-Chair
Angelo Reyes
RC Mandaluyong North
Alpha Group
Rodrigo Gutierrez
RC San Juan Neopolitan
Bravo Group
Adonis Paulino
RC Angono
Charlie Group
Enrique Santos
RC Metro East Taytay
Delta Group
Giovanni Flores
RC Valenzuela
Echo Group
Heraldo Daway Jr.
RC Pasig Central
Foxtrot Group
Maria Leonor A. Isleta
RC Sampaguita Grace Park
Golf Group
Richard Lucas
RC Navotas
Hotel Group
Tracy Gannaban
RC Marikina East
India Group
Sergio Mendoza
RC Marikina Hilltop
Juliet Group
Special District Committee on Online Tools
District Resource Network
District Training Team
Marcelina A. Aurelio
RC Sampaguita Grace Park
District Trainer
Virgilio G. Farcon Jr.
RC Marikina
District Training Team Vice Chair
Joselito M.Guevarra
RC Metro Pasig
Member, Training Committee
Pablito B. Bermundo
RC San Juan North
Member, Training Committee
Marcos C. Hermoso
RC San Juan North
Member, Training Committee
Jonas H. Rivera
RC Mandaluyong West
Member, Training Committee